Skip to content →

Program

30 V 2015, 21.00

Dominik Karski (1972)
Między nimi a wiecznością nie było więcej niż minuta i pół

Opera do libretta Pawła Krzaczkowskiego wg koncepcji Michała Libery

  • Wykonanie: Flute O’Clock
  • Taśma: Alessandro Facchini, Wiktor Milczarek
  • Scenografia: Paweł Modzelewski
  • Głos: Paweł Krzaczkowski

30 V 2015, 22.00

Michał Libera (1979) & _Kelo (1978)
Invisible City

Sztuka radiowa na podstawie tekstów Italo Calvino (wersja na żywo)

  • Wykonanie: Michał Libera, Alessandro Facchini

31 V 2015, 12.00

Spotkanie z twórcami i wykonawcami opery Między nimi a wiecznością…

20 VI 2015, 18.30

Prezentacja działalności Platypus Ensemble i Platypus New Music Group

20 VI 2015, 20.00

Platypus Ensemble (Austria)
Koncert w ramach obchodów 50-lecia Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

  • Kaoko Amano — sopran
  • Doris Nicoletti — flet
  • Ryuta Iwase — klarnet
  • Lorenzo Derinni — skrzypce
  • Myriam García Fidalgo — wiolonczela

W programie:

  • Peter Ablinger (1959) — Ohne Titel na dowolny zestaw instrumentów
  • György Kúrtag (1926) — Fragment 6: In Memoriam J Pilinszky z części IV Kafka-Fragmente, op. 24 na sopran i skrzypce
  • José Maria Sánchez-Verdú (1968) — Machaut-Architektur II na flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę
  • Gerald Resch (1975) — Bruchstücke na mezzosopran do tekstu Frederike Mayröcker Magische Blätter II
  • Matìas Hancke de la Fuente — Diáfono na klarnet basowy
  • György Kúrtag — Fragment 4: Aus einem alten Notizbuch z części IV Kafka-Fragmente na sopran i skrzypce
  • Tomasz Skweres (1984) — Transformation na wiolonczelę
  • Frederik Neyrinck (1985) — Samsa-Echo na flet basowy
  • Tania Lanfer (1982) — I Have Come on Foot na flet, klarnet, skrzypce i wiolonczelę
  • Peter Ablinger — Weiss/Weisslich na instrumenty solowe i noise
  • Joanna Woźny (1973) — Auf kahles Astwerk na sopran, flet, skrzypce i wiolonczelę
  • György Kúrtag — Fragment 12: Szene in der Elektrischen z części III Kafka-Fragmente na sopran i skrzypce
  • Peter Ablinger — Ohne Titel na dowolny zestaw instrumentów

Współfinansowanie koncertu: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

4 VII 2015

sopranKONTRAbas

  • Blanka Dembosz — sopran
  • Mateusz Loska — kontrabas
  • Rafał Zapała — live electronics

W programie:

  • François Rabbath (1931) — Poucha Dass na kontrabas solo
  • Katarzyna Taborowska (1974) — Racing Sounds na kontrabas preparowany i taśmę
  • Katarzyna Kwiecień-Długosz (1978) — Nad brzegiem Styksu na sopran, kontrabas i taśmę
  • Rafał Zapała (1975) — Cleaner na kontrabas i live electronics
  • Rafał Zapała — Świadectwo snu na sopran i live electronics — prawykonanie
  • Ewa Fabiańska-Jelińska (1989) — Za Pieśń Twoją! na sopran i kontrabas — prawykonanie
  • Håkon Thelin (1976) — Shared Moments na kontrabas i taśmę
  • Paulina Załubska (1984) — Mojry na sopran improwizowany i taśmę

3 X 2015, 19.00

Teatr instrumentalny

  • Anna Kwiatkowska — skrzypce
  • Mikołaj Pałosz — wiolonczela

W programie:

  • François Sarhan (1972) — Un Chevalier
  • Simon Steen-Andersen (1976) — Study for String Instrument 1
  • François Sarhan — Amitié
  • Simon Steen-Andersen — Study for String Instrument 2
  • Toshio Hosokawa (1955) — Duo na skrzypce i wiolonczelę
  • François Sarhan — Imagination
  • Mathias Spahlinger (1944) — Adieu m’amour — hommage a G. Dufay
  • François Sarhan — Espoir

6 XI 2015, 19.00

Karin Hellqvist (Szwecja) — skrzypce, live electronics

W programie:

  • Dominik Karski (1972) — Certainty’s Flux na skrzypce amplifikowane
  • Johan Svensson (1983) — Down na skrzypce i elektronikę
  • Jenny Hettne (1977) — While she was dreaming na skrzypce i elektronikę
  • Jesper Nordin (1971) — Calm like a bomb na skrzypce i elektronikę
  • Joakim Sandgren (1965) — Lumières noires na skrzypce I taśmę
  • Malin Bång (1974) — …när korpen vitnar na skrzypce solo
  • Arturo Fuentes (1975) — Lightness na skrzypce i live electronics — europejskie prawykonanie

7–8 XI

Bôłt wokół SEPR
Projekty Bôłt Records wokół Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

7 XI, 16.00
Michał Mendyk, Daniel Muzyczuk
Polak melduje z kosmosu, czyli skąd się biorą nowe dźwięki

8 XI, 12.00
Michał Mendyk, Michał Libera
PRES Scores, czyli jak komponować z nowych dźwięków

22 XI 2015, 16.30

Jan Topolski
Erozja i cienie dźwięków — Grisey i czas

Wykład Jana Topolskiego, autora książki „Widma i czasy. Muzyka Gerarda Griseya”

22 XI 2015, 18.00

Michał Górczyński — klarnet

W programie:

  • Gerard Grisey (1946-1998) — Anubis-Nout na klarnet kontrabasowy — polskie prawykonanie wersji na klarnet
  • Bartosz Kowalski-Banasewicz (1977) — Cantabile na klarnet solo
  • Diego Martinez Roman — Mijo na klarnet solo
  • Wojciech Ziemowit Zych (1976) — Nieuspokojenie na klarnet basowy

3 XII 2015, 10 XII 2015

Monika Pasiecznik
Wprowadzenie do muzyki Stockhausena
Cykl dwóch wykładów

11 XII 2015, 20.00

Prasqual
Elektronika z oper

  • Prasqual — projekcja dźwięku
  • Paweł Stankiewicz, Sebastian Zarych — saksofony

W programie:

  • Prasqual (1981) — Rytuał Miłości na dwóch tańczących saksofonistów i elektronikę,
  • Elektronika z oper: Ophelia, Architektura światła, Pięć śpiewów z klatki i baletu Nevermore?

12 XII 2015, 12.00

Twórczość operowa Prasquala — spotkanie z kompozytorem

12 XII 2015, 19.00

Stockhausen — INORI

  • Prasqual — projekcja dźwięku
  • Agnieszka Kuś — taniec

W programie:

  • Karlheinz Stockhausen (1928–2007) — INORI na tancerza/mima i orkiestrę (projekcja z taśmy)

13 XII 2015, 12.00

Dyskusja o Stockhausenie z udziałem Prasquala, Moniki Pasiecznik i Krzysztofa Kwiatkowskiego

13 XII 2015, 17.00

Bartosz Koziak — wiolonczela

W programie:

  • Dobromiła Jaskot (1981) — Hannah na wiolonczelę i live electronics
  • Krzysztof Penderecki (1933) — Capriccio per Siegfried Palm
  • Henri Dutilleux (1916–2013) — Trois strophes sur le nome de Sacher
  • Helmut Lachenmann (1935) — Pression
  • Isang Yun (1917–1995) — Glissées
  • Laszlo Sary (1940) — …for cello
  • Paweł Szymański (1954) — Kaleidoscope for M.C.E.

13 XII 2015, 19.30

Prawykonania Kwadrofonik

  • Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik — fortepiany
  • Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala — instrumenty perkusyjne/perkusja
  • Barbara Kinga Majewska — głos

W programie:

  • Mikołaj Laskowski (1988) — Ach, pocierać woskową Buddę — prawykonanie
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
    Kolekcje — Zamówienia kompozytorskie 2015–2016
  • Katarzyna Szwed (1980) — Rozświetlanie ciszy — prawykonanie
  • Wojciech Blecharz (1981) — September (the next reading)
  • Sławomir Wojciechowski (1971) — Machina Zawiła

Koncert zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Kwadrofonik, współfinansowany z dotacji IMIT w ramach priorytetu „Zamówienia kompozytorskie”.